Često postavljena pitanja

Ovde možete pronaći odgovore na najčešće postavljena pitanja u vezi kredita i rada Nacionalne korporacije.

1. Ko sve može da uzme stambeni kredit osiguran kod NKOSK?

Svaki kreditno sposoban građanin, državljanin Srbije i Crne Gore, stariji od 23 godine, koji je u stalnom radnom odnosu i koji ima više od 6 meseci radnog staža na trenutnom radnom mestu.

2. Kako se podnosi zahtev za stambeni kredit osiguran kod NKOSK?

Potrebno je obratiti se direktno nekoj od banaka koje su sklopile ugovor sa NKOSK i kod neke od njih podneti zahtev za kredit. Korisnik kredita nema nikakav kontakt sa NKOSK, već celu proceduru završava na šalteru banke. Spisak banaka pogledajte ovde.

3. Koliki kredit mogu da podignem?

Osnovno pravilo je da mesečna rata ne sme biti veća od polovine mesečnih prihoda korisnika kredita. Najbolje je pitati direktno u banci da Vam izračunaju maksimalni iznos kredita koji možete da podignete, uzimajući u obzir visinu mesečnih primanja.

4. Ko sve može da mi bude solidarni dužnik?

Solidarni dužnik može da Vam bude bilo koja osoba koja ispunjava sve uslove koji su propisani i za korisnika kredita. To može biti supružnik, prijatelj, rođak i sl. Solidarni dužnici su ravnopravni među sobom, i svi snose iste obaveze.

5. Da li su za stambeni kredit potrebni žiranti?

Za stambene kredite osigurane kod NKOSK nisu potrebni žiranti.

6. Da li mogu da konkurišem za stambeni kredit osiguran kod NKOSK ako imam ugovor o radu na određeno vreme?

Da bi se konkurisalo za stambeni kredit osiguran kod NKOSK neophodno je da sa poslodavcem imate sklopljen ugovor na neodređeno vreme i da ste minimum 6 meseci u radnom odnosu kod trenutnog poslodavca.

7. Koliko traje procedura odobrenja stambenog kredita?

Vreme koje protekne od momenta kada podnesete zahtev za kredit pa do momenta isplate novca razlikuje se od slučaja do slučaja i zavisi od mnogobrojnih faktora. Uobičajeno je da celokupna procedura traje od 20 do 60 dana, međutim tačno vreme trajanja zavisi od specifičnosti individualnog slučaja.

8. Uzeo sam stambeni kredit u banci pre početka rada NKOSK (pre oktobra 2004), da li može da se osigura moj kredit i da mi se na taj način spusti kamatna stopa?

Bankama koje sarađuju sa NKOSK ponuđeno je da retroaktivno osiguraju stambene kredite koje su odobrile pre početka rada NKOSK. Na samoj banci je da odluči da li želi određene kredite iz te grupe da osigura ili ne. Raspitajte se u Vašoj banci za mogućnost retroaktivnog osiguranja, ali imajte u vidu da banka nije obavezna da to i učini.

9. Koji su troškovi osiguranja kredita?

Za osiguranje kredita naplaćuju se trošak obrade zahteva u visini od 30 EUR (u dinarskoj protivvrednosti) i premija osiguranja, u procentualnom iznosu u odnosu na visinu kredita.

10. Kako se obračunava premija osiguranja?

Direktno u banci ćete se informisati o tačnom iznosu koji je potrebno da uplatite, a ovde možete pogledati Odluku o visini premije osiguranja.

11. Da li ću premiju osiguranja kredita plaćati svake godine dok ne otplatim kredit?

Ne, i trošak obrade zahteva i premija osiguranja plaćaju se JEDNOKRATNO i važe za ceo period otplate kredita.

12. Da li se premija osiguranja plaća i kod subvencionisanih kredita?

Da, premija osiguranja se plaća za sve kredite koji se osiguravaju kod NKOSK, uključujući i subvencionisane kredite, ali se kod njih obračunava samo na deo kredita koji odobrava banka.

Ukoliko refinansiram već postojeći i osigurani stambeni kredit kod druge banke, da li ću morati ponovo da platim premiju osiguranja?

Ne, kod refinansiranja već osiguranog stambenog kredita nije potrebno ponovo platiti premiju osiguranja.


1. Da li je neophodno da imam otvoren tekući račun u banci u kojoj želim da uzmem stambeni kredit?

NKOSK ne postavlja nikakav uslov koji se tičebanke kod koje se vodi tekući račun, ali treba znati da će u većini slučajeva banka zahtevati da se kod nje vodi tekući račun. Raspitajte se direktno u banci u kojoj želite da podignete stambeni kredit da li se postavlja taj uslov.


PROGRAM SUBVENCIJA



Koliko je novca izdvojeno u Budžetu RS za subvencije stambenih kredita u
2006. godini?

U Budžetu za 2006. godinu izdvojeno je 1.300.000.000 din za subvencionisanje stambenih kredita.

15. Kako se podnosi zahtev za subvencionisani stambeni kredit?

Isto kao i kod običnih stambenih kredita, celokupna procedura se odvija na šalteru banke. Potrebno je obratiti se direktno nekoj od banaka koje učestvuju u Programu i kod neke od njih podneti zahtev za kredit, zajedno sa zahtevom za subvenciju (spisak banaka učesnica u Programu pogledajte ovde). Korisnik kredita nema nikakav kontakt ni sa NKOSK ni sa Ministarstvom finansija, već celu proceduru završava na šalteru banke.

16. Koja su ograničenja vezana za nekretninu koja se kupuje putem subvencionisanog kredita?

Zabranjeno je izdavati nekretninu sve do momenta potpune otplate kredita, a u prvih 5 godina otplate nije dozvoljeno prodati nekretninu, odnosno prevremeno otplatiti ceo kredit.

17. Kome su namenjeni subvencionisani krediti?

Državljanima Srbije i Crne Gore sa prebivalištem na teritoriji Srbije koji su mlađi od 45 godina, nemaju rešeno stambeno pitanje, odnosno nemaju adekvatno rešeno stambeno pitanje (ukoliko su u braku, isti uslov važi i za supružnika) i čija mesečna neto primanja ne prelaze 100.000 dinara.

18. Da li samo bračni parovi mogu da apliciraju za kredit sa subvencijom države?

Ne, nije neophodno da budete u braku da biste konkurisali za kredit sa subvencijom, možete konkurisati sami ili sa solidarnim dužnikom koji može biti bilo koje lice koje ispunjava sve propisane uslove.

19. Koja je struktura finansiranja kod subvencionisanih kredita?

Visina sopstvenog učešća korisnika je 10% od kupoprodajne vrednosti.
Država odobrava subvenciju u visini od 20% od kupoprodajne vrednosti.
Banka kreditira korisnika kredita sa 70% kupoprodajne vrednosti.


HIPOTEKA

20. Da li se kredit može obezbediti tako što bi se hipoteka uspostavila nad nekom drugom nekretninom, a ne nad onom koja se kupuje?

Da, potrebno je samo da nepokretnost nad kojom se uspostavlja hipoteka bude odgovarajuće procenjene vrednosti. Takođe, vlasnik te nekretnine ne morate biti Vi, to može biti bilo koja osoba koja želi da Vam bude založni dužnik.

21. Da li NKOSK prihvata kao obezbeđenje hipoteku uspostavljenu nad nekretninom koja je registrovana u tapijskom sistemu?

Da, NKOSK prihvata hipoteke koje su upisane u bilo koji od važećih registara: katastar nepokretnosti, zemljišna knjiga i tapijski sistem.

22. Kako da kupim na kredit neuknjižen stan?

Prvi način je kupovina na kredit uz uspostavljanje hipoteke na stanu koji se kupuje. Da bi se nad neuknjiženim stanom uspostavila hipoteka, on mora zadovoljavati uslove da se uknjiži kao objekat u izgradnji. Ukoliko je moguće uknjižiti ga kao objekat u izgradnji i na osnovu toga uspostaviti nad njim hipoteku, onda NKOSK prihvata osiguranje tog kredita. Za informacije oko uknjižavanja objekata u izgradnji, molimo da se obratite nadležnom registru nepokretnosti na opštini gde se stan nalazi.

Drugi način podrazumeva uspostavljanje hipoteke nad nekom drugom nekretninom koja zadovoljava sve uslove.

23. Kako da kupim stan u izgradnji na kredit?

U ovom trenutku NKOSK osigurava samo kredite za kupovinu stanova u izgradnji, ukoliko ista banka kod koje se uzima stambeni kredit, finansira investitora u gradnji te nepokretnosti.

U slučajevima kada investitor sam finansira i gradi objekat, NKOSK nije u mogućnosti da preuzima rizik i da osigurava stambene kredite za kupovinu tih stanova u izgradnji.

24. Da li se pravila vezana za osiguranje kredita kojima se kupuju objekti u izgradnji odnose i na subvencionisane kredite?

Da, sva pravila važe i za subvencionisane kredite.

25. Kontaktirao sam nekoliko banaka koje sve sarađuju sa NKOSK i dobio sam različite informacije. Kako je to moguće, zar ne bi trebalo da sve banke imaju iste uslove koje NKOSK propisuje?

NKOSK propisuje opšte uslove koji se moraju poštovati, i nudi veliki broj različitih opcija bankama koje odobravaju stambene kredite. Međutim, na banci je da u skladu sa sopstvenom politikom odabere i ponudi različite vrste kredita, kao i različite uslove. Kako biste stekli što bolju sliku o tome kakvi sve krediti postoje na tržištu, i kakvi su njihovu uslovi, uvek preporučujemo da se informišete kod bar nekoliko banaka sa kojima sarađujemo.

Bazanekretnina.com

Deli na Facebook
Deli na Twitter
house image

Želite li da dobijate novosti? Prijavite se na naš newsletter: