Od danas poreske olakšice za kupovinu stanova

R. Dautović

Kupovina nekretnina

Danas stupaju na snagu poreske olakšice za građane koji kupuju stan. Svi kupci oslobađaju se plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava i stiču pravo na povrat PDV-a ukoliko kupuju prvi stan, a za sve ostale porez iznosi 2,5 posto od tržišne vrednosti. Kako se radi o uštedi od nekoliko hiljada evra, u zavisnosti od vrednosti stana, potencijalne kupce interesuje kako se izračunava tržišna vrednost stana. To interesuje i one koji su već kupili stan i platili porez po starom propisu, jer, kako su se požalili našoj redakciji, poreznici su nerealni u proceni vrednosti stana, što je baza za obračun poreza i najčešće je precenjena.

Aca Zarubac iz Novog Sada izjavio je za naš list da poreska uprava preteruje u proceni vrednosti stana. On je, tvrdi, prilikom kupovine stana kvadrat platio 600 evra, a poreznici su mu najpre obračunali porez na prenos apsolutnih prava kao da je kvadratni metar platio 840 evra, pošto se žalio, smanjili su vrednost kvadrata na 790 evra. Žalio se ponovo, nakon čega su suspendovana oba rešenja poreske uprave i sada čeka novu odluku o poreskom zaduženju.
Zamenik direktora u Regionalnom centru Novi Sad Poreske uprave Aleksandar Vuković objašnjava za naš list osnove metodologije utvrđivanja poreske osnovice kod prenosa apsolutnih prava na nepokretnostima. On kaže da je osnovica ovog poreza ugovorena cena u trenutku nastanka poreske obaveze, ukoliko nije niža od tržišne. Dodaje da je poreski organ ovlašćen da u slučaju kad oceni da je ugovorena cena niža od tržišne vrednosti, u roku od 20 dana od prijema ugovora - poreske prijave utvrdi osnovicu u visini tržišne vrednosti. E, u tom grmu leži zec. Sve interesuje- kako?
Po rečima Vukovića, visinu ugovorene cene Poreska uprava procenjuje poređenjem s prikupljenim podacima o prometnim vrednostima istorodnih vrsta nepokretnosti iz prethodno obrađenih predmeta - okončanih postupaka prenosa prava na nepokretnostima uz naknadu, a u kojima je u postupku utvrđivanja poreza na prenos apsolutnih prava procenjena osnovica za porez na prenos apsolutnih prava u visini tržišne vrednosti. Međutim, termin tržišne vrednosti je prilično neuhvatljiv, jer zavisi od brojnih elemenata i često je podložan promenama, pa se u njegovom izračunavanju koriste pomoćni elementi.
Vuković pojašnjava da je reč o postupku utvrđivanja tržišne vrednosti putem parifikata, odnosno, uporednih podataka o prometnoj vrednosti nepokretnosti koji su prikupljeni na osnovu podataka iz ranijih prometa apsolutnih prava, a na osnovu kojih su doneta i postala pravosnažna rešenja o utvrđivanju poreza. Na osnovu datih podataka, a primenom korektivnih koeficijenata (elemenata od uticaja na procenu konkretne nepokretnosti kao što su lokacija, starost objekta, spratnost, kvalitet objekta i drugo), određuje se tržišna vrednost nepokretnosti.

http://www.dnevnik.co.yu

R. Dautović

Deli na Facebook
Deli na Twitter
house image

Želite li da dobijate novosti? Prijavite se na naš newsletter: